Beslenme

Organik Beslenme Nedir?

Organik beslenme, organik tarımla elde edilmiş gıdalardan oluşan beslenme şeklini ifade ediyor. Organik besinlerin yetiştirilmesinde, endüstriyel tarım koşullarından farklı adımlar izleniyor. Nitekim organik besinler titizlikle; hormon, yapay gübre, tarım ilacı ve kimyasal maddeler kullanılmadan yetiştiriliyor. Organik gıda üretiminde besinler, doğal gübreleme şekilleri ile kimyasal bir etki olmadan üretiliyor.

Neden Organik Beslenmeliyiz?

Beslenme şekli ve tüketilen besinler, doğrudan yaşam kalitesine ve vücut fonksiyonlarına etki ediyor. Bu sebeple çeşitli hormonlara ve kimyasallara maruz kalarak üretilmiş besinleri tüketmek, doğrudan sağlığı etkileyebiliyor. Organik beslenme şeklini benimsemek ve organik besinler tüketmek ise işte bu yüzden çok daha doğal bir beslenme çeşidini oluşturuyor. Organik beslenmenin önemi de bu noktada açıkça ortaya çıkmış oluyor.

Organik bir şekilde, zararlı dış etkenlere maruz kalmadan yetişen besinler kendi orijinal tatlarını koruyabiliyor. Bu sebeple organik beslenme, besinlerin kendilerine has lezzetlerine ulaşmak için bile iyi bir tercih olabiliyor.

Organik gıda ürünleri, işlenmiş katkılı besin gruplarına göre daha fazla vitamin ve mineral değerleri taşır. Ayrıca antioksidan açısından da zengindir.

Organik Ürünlerin Faydaları Nelerdir?

  • Bilimsel araştırmalara göre organik ürünlerin besin değeri daha yüksek oluyor. Bu durum, işlem görmeyen besinlerin daha çok antioksidan barındırmasından kaynaklanıyor. Bu yönüyle günlük organik besin tüketimi, vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini karşılamaya daha çok yardımcı olabiliyor.
  • Organik ürünler, herhangi bir koruyucu katkı maddesi içermemeleri sebebiyle taze olarak tüketime sunuluyor. Taze tüketim ise hem daha keyifli bir beslenme hem daha rahat bir sindirim anlamına geliyor.
  • Organik gıdalar sağlıklı beslenme düzenine ve sağlıklı yaşama katkıda bulunuyor.
  • Yetişme ve üretim koşulları güvenilir olduğu için organik ürünler, aynı zamanda temiz bir tüketim de sağlıyor.
  • Organik ürünler, yoğun doğal aromaları sayesinde gerek tek başına tüketimde gerekse de tariflerde daha zengin bir lezzet sağlıyor.

kartepeorganik.com da yer alan organik ürünler, keyifli bir tüketim için sizi bekliyor!